Instalace MS Exchange serveru 2010 - 1. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 1. část
HW a SW nároky    

Potřebný software:

Vmware ESXi

Veškeré systémy budeme instalovat ve virtuálním prostředí. Možností je několik. Vzhledem k tomu, že potřebuju i podporu pro Linux, tak jsem si vybral Vmware ESXi. Pokud máte více zkušeností s jiným systémem, tak jej klidně použijte, ale já budu podrobně popisovat instalaci právě ve Vmware ESXi. Ten získáte zdarma po registraci na webu Vmware:
http://www.vmware.com/
Jen se musíte zaregitrovat. Budeme potřebovat ISO image instalačního CD. Pro instalaci Vmware budeme potřebovat vypálit ISO image na CD. Instalaci si projdeme podrobně později.

Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition – Trial

Pro doménový kontroler, který poběží na sólo virtulním stroji (jinými slovy, Exchange server nepoběží na DC) by nám stačila i standard verze, ale on je to stejně jeden a tentýž balík. Trial verzi na 180 dní získáte zde:
http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/dd459137.aspx
Jedná se o trial verzi. Ke stažení je ale potřebná registrace. A k registraci je potřeba MS passport nebo Live ID. Stejnou verzi Windows použijeme i pro Exchange servery. Množné číslo je z důvodu, že si vyzkoušíme database copy (tedy potřebujeme alespoň dva Exchange servery) a možná i edge server.

Exchange Server 2010 - Trial

I Exchange server bude v trial verzi – ovšem s platností 120 dní. Jen trial Exchange se chová trochu jinak. Pokud není zadáno licenční číslo, tak se chová jako Standard edition. V našem případě to není žádný problém. Ve verzi 2010 je minimální rozdíl mezi edicemi. Prakticky je rozdíl jen v počtu možných databází.

Jak Windows server, tak Exchange server instalační disk budeme potřebovat jako ISO soubor a je zbytečné vypalování DVD. Když jsem stahoval Windows server, tak jsem stáhl přímo ISO soubor, ale v případě Exchange serveru jsem stáhl exe soubor. My ovšem budeme potřebovat ISO. Takže potřebujeme rozbalit obsah toho exe souboru. Toho dosáhmene spuštěním toho exe souboru. Zeptá se nás, kam má extrahovat soubory. Pokud máte nějaký SW, kterým umíte ze souborů na disku udělat ISO image, tak jej použijte. Pokud ne, tak si stáhněte například CDBurnerXP.
http://www.cdburnerxp.se/

Potřebný hardware:

Základem je 64bit procesor a dostatek paměti. Vzhledem k tomu, že se nám jedná o testovací a nikoliv produkční stroj, tak si můžeme dovolit systém, který neodpovídá minimálním HW nárokům podle dokumentace.
Nároky na Exchange 2010 najdete zde:
http://www.cdburnerxp.se/
Ve zkratce chce Exchange 1GB na každé jádro, ale minimálně 4GB na roli. V případě, že budeme míchat role na jednom serveru (což my budeme), tak je to 10GB + 3 – 30MB na jeden mailbox (pro server se 4 jádry). Uvedená čísla jsou tzv. minimum supported. Takže pokud byste budovali produkční Exchange a chtěli byste support od MS, tak musíte dodržet tyhle minimální nároky, jinak nemáte nárok na podporu. Já počítám s tím, že pro Exchange budu mít vyhrazeny 2 GB RAM. Jestliže budeme zkoušet database copy, tak Exchange servery budeme potřebovat dva. Případnému edge serveru snad bude stačit 1GB (zatím jsem jej neinstaloval, takže nevím) Pro doménový kontroler bude stačit 512MB RAM (což je minimum pro W2K8 R2). A něco si ukousne samotný host. Tuším, že jsem někde v ESXi četl něco o 700MB. Takže 8GB a víc by mohla být dobrá volba.
Co se procesoru týká, tak čím silnější, tím lepší. Ale to je asi zbytečné říkat.

U disků to nebude taková tragédie. Ceny bežných disků klesají, takže 300GB disk a větší dneska není takový problém. Co se výkonosti týká, tak se MS chlubí, že Exchange 2010 má o 70% méně I/O operací než jeho předchůdce. Více informací zde:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb125040.aspx
Takže běžný SATA disk bude stačit. Jen budeme mít trošku jiné nastavení virtuálního disku než u DC. Ale o tom později.

Větší problém může nastat u síťové karty. Velké množství 3Com, RTL, Planet a jiných levných ethernet karet v ESXi nefunguje. Pokud máte možnost použít něco ze série Intel Express karet, tak bych si troufl to doporučit. Existuje sice nějaký Compatibility Guide:
http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php
jenže mi přijde, že počítá pouze se značkovými servery a vůbec tam nenajdete běžné výrobce. Pokud máte integrovanou síťovou kartu na desce, tak bych doporučil zagooglovat, jestli někdo s Vaším chipsetem sprovoznil ESXi.

Na čem jedu já:

  • Asus P5N-E SLI (funguje i onboard síťová karta)
  • Intel C2D 2,16GHz
  • 8GB RAM
  • Seagate Barracuda 7200, 320GB, SATA II, 16MB cache
  • INTEL PRO/1000 GT Desktop Adapter

Uvádím to z toho důvodu, že až se dostaneme k monitorování Exchange serveru, tak je nutné při porovnávání ukazatelů brát ohled na použitý HW.

To je pro dnešek vše. Příště nainstalujeme Vmware ESXi, nastavíme a vytvoříme systémy.

Poslední aktualizace - Čtvrtek, 14. Ledna 2010 13:14
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting