Instalace MS Exchange serveru 2010 - 3. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 3. část
Nastavení Vmware ESXi    

Provedli jsme základní nastavení Vmware ESXi. V tuto chvíli můžeme náš server šoupnout někam do rohu. V ideálním případě k němu nemusíme mít připojenou ani klávesnici, ani myš, ani monitor. Předpokládám, že máme nějaké PC nebo notebook, ze kterého budeme systém spravovat. Pro začátek předpokládám, že je ve stejné lokální síti jako server. Ale řekneme si i o administraci po internetu.

Nainstalujeme si klientský software. Nemusíme ho nikde hledat, dá se stáhnout přímo z našeho serveru. Podle toho, jakou adresu jsme si zvolili pro administraci, tak si otevřeme webový prohlížeč a napíšeme do něj tuto adresu. Objeví se nám informace o neplatném SSL certifikátu. Info se bude lišit podle prohlížeče. Tuhle informaci můžeme ignorovat.
ESXi nastavení
V mém případě, kdy používám IE, kliknu na Continue to this website. Systém si vyžádá jméno a heslo. Přihlašovací jméno je root, heslo jsme zatím nenastavili. Po přihlášení se objeví tato obrazovka.
ESXi nastavení
Nás zajímá link: Download vSphere client. Ten si stáhneme, nainstalujeme a spustíme.
ESXi nastavení
Vyplníme přihlašovací údaje a přihlášíme se.Následuje další hláška o neplatném certifikátu.
ESXi nastavení
Pokud zaškrtnete políčko Install this certificate and do not display ...blabla, tak to příště nebude hlásit neplatný certifikát. Já to používat nebudu, protože vím, že budu měnit adresu. Klikám pouze na tlačítko Ignore. Tím se dostávám do konzoly. V tuto chvíli doporučuji trochu si to tady projít a podívat se, kde co je. Sice budu popisovat základní věci, ale není na škodu mít trochu přehled. Začněte třeba kliknutím na Inventory.

Pokud jsme se tu porozhlédli, tak začneme zadáním licenčního klíče, ať na to nezapomeneme. Klikneme na záložku Configuration a v menu Software vybereme Licensed features. Vidíme na stránce, kdy končí evaluation period.
ESXi nastavení
Vpravo nahoře je text Edit. Klikneme na něj. Dostaneme se do obrazovky, kde můžeme zadat licenční klíč.
ESXi nastavení
Vyplňte podle mě. Tedy samozřejmě, že tam každý zadá svoje licenční číslo. Pokud tam zadáte stejné jako já, tak Vám to bude pravděpodobně fungovat a nic hrozného se nestane, ale vzhledem k tomu, že registrace je zdarma, tak jaksi postrádá tato akce smysl. Navíc je licence omezená na 10 hostů, takže pokud to použijeme na 10 systémů, tak je možné, že 11. bude mít smůlu. Pokud jste zadali, tak můžeme kliknout na OK.

Vrátíme se do záložky Getting started. Tam máme možnost změnit defaultní heslo.
ESXi nastavení
Klikneme na možnost Change default password. Systém si vyžádá nové heslo a potvrzení hesla.
ESXi nastavení
Pokud máme zadáno nové heslo, tak si můžeme říct něco o vzdálené administraci. Používám klientský software na notebooku, se kterým překvapivě cestuju. ;-) Abych mohl spravovat server odkudkoliv, tak kromě připojení k internetu na notebooku, potřebuju na firewallu povolit příslušné porty. vSphere client používá dva porty. A to tcp 902 a tcp 443. Někteří lidé říkají, že jim to funguje i v případě, že mají povolený pouze port 902. Mě to bohužel takhle nefunguje, musím mít povolené oba dva. Každopádně není úplně vhodné mít je otevřené trvale. Pokud máte nějakou krabičku, tak si vytvořte pravidlo, které budete povolovat a vypínat. Já používám linuxový stroj jako firewall, kde mám scripty na povolení a zakázání přístupu.

Než se pustíme do instalace systémů, tak je potřeba připravit si instalační media a nahrát je na server. Půjdeme na záložku Configuration a v menu Hardware vybereme Storage.
ESXi nastavení
Pravým tlačítkem myši klikneme na Datastore1. Zobrazí se nám menu možností:
ESXi nastavení
Klikneme na Browse datastore. Otevře se podokno a zorbrazí se nám struktura disku.
ESXi nastavení
Klikneme na ikonku root složky. Nahoře v menu použijeme tlačítko pro vytvoření nové složky. Nazveme ji install. Složku otevřeme. Hned vedle tlačítka pro vytvoření složky je tlačítko pro nahrání dat na datastore. Klikneme na něj, najdeme si na disku iso image windows serveru a nahrajeme jej na datastore. Na běžném SATA II řadiči a disku to trvá celkem dlouho.
ESXi nastavení
Opakujeme pro nahrání iso image Exchange serveru.

Takže máme připravený systém pro instalaci. Příště si vytvoříme první virtuální stroj pro domenový kontroler a nainstalujeme si jej.

Poslední aktualizace - Pondělí, 8. Února 2010 16:26
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting