Instalace MS Exchange serveru 2010 - 4. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 4. část
Vytváříme virtuální stroje    

Vmware ESXi máme nainstalovaný a nastavený, takže by nás nemělo potkat nějaké překvapení. Dneska si vytvoříme virtuální stroje pro doménový kontroler a pro samotný exchange server. Prozatím budeme instalovat jen jeden exchange server, to abychom si ukázali jednu z důležitých novinek oproti exchange 2007.

Přihlásíme se k našemu serveru a začneme vytvářet první virtuální stroj. Na něm poběží doménový kontroler. Pokud máte málo paměti a nebudete chtít zkoušet funkce clusteru, tak můžete nainstalovat exchange server i na doménový kontroler, ale to není doporučovaný stav. Klikneme pravým tlačítkem myši na jméno (nebo adresu) serveru a zobrazí se nám menu s možností vytvořit nový virtuální stroj.
ESXi nastavení
Klikneme na první možnost: New Virtual Machine. Dostaneme se do následující obrazovky.
ESXi nastavení
Vybereme možnost vytvořit vlastní virtuální stroj. Klikneme na Next.
ESXi nastavení
Napíšeme jméno stroje, pod kterým uvidíme virtuální systém v menu. Klikneme na Next.
ESXi nastavení
Vybereme úložiště pro systém. V mém případě mám pouze jeden datastore, takže není na výběr. Next.
ESXi nastavení
Vybereme verzi virtuálního stroje. Pokud nehodláte přenášet virtuální stroj na nějakou starší verzi nebo typ vmware, tak zvolte verzi 7. Následuje výběr operačního systému, který poběží na tomto virtuálním stroji.
ESXi nastavení
V našem případě se jedná o Windows 2008 R2 server 64bit (no pokud vím, tak R2 už ani 32 bit není). Klikneme na Next.
ESXi nastavení
Stačí nám jeden procesor. Pokud neplánujete ten DC využít i jinak, tak tam nebude velká zátěž. Next.
ESXi nastavení
Exchange server je dost žravý na paměť, takže u jiných strojů musíme šetřit, jak jen to jde. Minimum pro Windows 2008 R2 server je 512MB, což je přesně tolik, kolik tomuto stroji přidělíme. Next.
ESXi nastavení
Nastavení sítě budete mít nejspíš trochu jinak, protože mám více síťovek a mám je v různých sítích, které jsou pojmenované. Každopádně pro DC nám stačí jedna síťovka a jako adapter použijeme E1000.
ESXi nastavení
SCSI nastavení nechame tak, jak je defaultně.
ESXi nastavení
Vytvoříme nový virtuální disk, což je první možnost. Next.
ESXi nastavení
Windows Server 2008 R2 chce minimálně 32GB diskového prostoru. Pokud chcete server použít i na něco jiného než jen jako nutné "zlo" pro exchange server, tak zvolte patříčnou velikost. Já zaškrtnu možnost: Allocate and commit space on demand. U DC nebude potřeba rychlý zápis na disk, takže radši ušetřím místo.
ESXi nastavení
Zaškrtneme volbu Idependend a Persistent. To znamená, že změny se budou zapisovat ihned na virtuální disk. Druhá možnost nabízí ukládání do něčeho, co by se v exchange terminologii dalo nazvat transakčním logem. Tyto transakce jsou při vypnutí systému buď nahrány do disku nebo zahozeny. Výhodou je možnost vrátit se zpět, když se něco nepovede, ale nevýhodou je, že člověk může přijít o změny. Já radši zapisuju ihned rovnou na disk. Klikneme na Next.
ESXi nastavení
Vidíme přehled nastavení. Můžete porovnat své nastavení s mým. A zaškrtneme ještě možnost Edit virtual settings before completition. Klikneme na Next.
ESXi nastavení
To poslední zaškrtávátko nám umožní, že rovnou nastavíme CD/DVD mechaniku. V minulém dílu jsme si ukázali, jak nahrát ISO image na disk. Tak dnes už je budeme trochu potřebovat. Klikněte na CD/DVD. Napravo máte možnosti nastavení. Zaškrtneme možnost Datastore ISO File. Klikneme na Browse a najdeme si náš image Windows 2008 R2 serveru.
ESXi nastavení
Vybereme ISO image Windows 2008 R2 serveru a klikneme na OK. (Dvojklik na ten soubor udělá totéž.)
ESXi nastavení
Ještě zaškrtneme Connect at power on a můžeme kliknout na Finish.

První stroj máme hotový a můžeme si rovnou udělat i virtuální stroj pro Exchange server. Tady je potřeba dát pozor na rozdíly. Když pominu pojmenování stroje, tak první rozdíl bude u nastavení paměti.
ESXi nastavení
Čím víc paměti dáme exchange serveru, tím líp. Pokud bychom chtěli mít všechny role na jednom serveru, tak MS doporučuje minimum 8GB RAM a jsou tam ještě nějaké doporučení, kolik paměti na každé jádro. No já mám 8GB pro celý systém. Takže můžu dát exchange serveru 2GB. Uvidíme, jak si s tím poradí. Další rozdíl bude u nastavení diskového prostoru.
ESXi nastavení
Budu dávat systém a data na různé partition. 40 GB dostane samotná systémová partition. Další místo bude potřeba pro exchange databáze a logy. Podle toho, jak moc chcete exchange server používat, tak připočtěte potřebné místo. A to není vše. I když se MS chlubí, že exchange 2010 má výrazně lepší výkon při I/O operacích, tak bude vhodnější netrápit ho a v tomto případě nepoužít volbu Allocate and commit space on demand. Zbytek nastavení už bude stejný. Na DC bude sice Windows 2008 R2 v edici Standard, zatímco pro Exchange použijeme edici Enterprise, ale obě se instalují ze stejného média.

Takže virtuální stroje máme připraveny, příště budeme instalovat OS.

Poslední aktualizace - Středa, 10. Února 2010 17:25
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting