Instalace MS Exchange serveru 2010 - 7. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 7. část
Doladění AD    

No minule jsem sice tvrdil, že další díl už se bude týkat přímo Exchange serveru, ale jak jsem dolaďoval věci potřebné pro instalaci Exchange serveru, tak jsem zjistil, že je toho dost na samostatný článek. Ale nebojte, teď budou minimálně dva díly rychle za sebou.

Připojíme se k vmwware a přihlásíme se k DC01. Klikneme na Start -> Administrative tools -> Active directory users and computers. Do budoucna budu mluvit už jen o ADUCu.
AD
Vytvoříme účet server ex01 v doméně. Není to nezbytně nutné, protože by se tento účet vytvořil automaticky během přidání do domény. Ale neuškodí nám udělat to ručně a trošku se podívat na AD. Může se nám to hodit.
V AD už je předpřipravená struktura. Můžeme ji využít nebo si udělat svoji. Pokud chceme využít stávající strukturu, tak si otevřeme OU computers. Klikneme pravým tlačítkem do prázdného místa a vybereme New -> Computer.
AD
Já si radši udělám vlastní strukturu. Klikneme pravým tlačítkem na doménové jméno - v mém případě tnx.cz a vybereme New -> Organizational unit. (Organizational Unit neboli OU je něco jako adresář/složka na disku. Umožňuje nám strukturovat obsah, aby se v něm dalo vyznat. Ale hlavně nám umožňuje v AD sdružovat obsah s podobnými vlastnostmi, abychom mohli na něj aplikovat jednoduše stejné nastavení.
AD
Jméno záleži na vás. Na obrázku vidíme new_ou, ale pojmenoval jsem OU stroje. Na obrázku je vidět zaškrtnuté pole, které chrání OU proti nechtěnému smazání.
AD
Pokud uděláme chybu a budeme chtít nějakou OU smazat, je potřeba tento příznak smazat. Na to je ale potřeba změnit nejdřív zobrazení. V menu View - Advanced features.
AD
Teď si najdeme OU, kterou chceme smazat. Klikneme na ni pravým tlačítkem, vybereme Properties. Přejdeme na záložku object, kde můžeme zrušit ochranu proti smazání.
AD
Ve složce tedy v OU stroje, můžeme vytvořit další OU. Záleží na nás, jak hlubokou strukturu potřebujeme. Pokud už máme cílovou OU, tak ji otevřeme, klikneme pravým tlačítkem do prázdného místa napravo a nebo na jméno cílové OU vlevo. V menu vybereme New -> Computer. Dáme mu stejné jméno jako jsme dali našemu Exchange serveru.
AD
Vidíme, jak to dopadlo. Pokud jste se náhodou netrefili ;-), tak pravým tlačítkem na server a vybrat v menu možnost MOVE.
AD
Můžeme zavřít ADUC. Další krok bychom teď ještě nemuseli dělat, ale já ho radši dělám před instalací Exchange serveru, protože už jsem na něj několikrát zapomněl. Exchange server totiž zobrazuje jména uživatelů tak, že první je jméno a teprve pak příjmení. Pokud máte hodně uživatelů, tak se pak třeba v Outlooku v address booku blbě hledá. Ono to teda není nastavení Exchange serveru, ale AD schématu. A ten teď upravíme. Spusťte si adsiedit.msc (Start -> Search programs and files)
Vyberte místo Default naming context Configuration.
AD
Budeme postupně rozbalovat strukturu jako na obrázku, až se dostaneme k CN=409.
AD
Vpravo posuneme obrazovku dolů a najdeme CN=user-Display. Klikneme na položku pravým tlačítkem a vybereme Properties.
AD
Najdeme createDialog a klikneme na tlačítko Edit. Do políčka napíšeme stejný text, jako je na obrázku. To znamená, že Display name se bude vytvářet v pořadí příjmení a teprve pak jméno.
AD
OK, OK, můžeme zavřít okno. Tento postup používám od Exchange 2003 a DC na Windows Server 2003. Pravděpodobně to fungovalo i dřív. Ale nic novějšího pro AD na Windows 2008 R2 serveru jsem nenašel. Taky se mi na Exchange 2007 serveru stávalo, že uživatel vytvořený přes Exchange management console tohle nastavení napřevzal a jméno a příjmení bylo opačně. Proto radši vytvářím uživatele nejdřív v AD a teprve pak mu přidám mailbox. Ale to už předbíhám.

Tak a teď se přihlásíme k serveru ex01, pokud máte servery pojmenovány stejně jako já. A přihlásíme server do domény. Klikneme na Start -> Pravým tlačítkem na Computer a vybereme Properties.
AD
Na obrazovce vidíme informace o jménu počítače, doméně, workgroupě, atd. V mém případě už je server v doméně. Vaše nastavení bude jiné. Klikněte na Change settings.
AD
Klikneme na tlačítko Change.
AD
Změníme workgroup na domain, napíšeme doménu, do které chceme přihlásit Exchange server. Ten si řekne o účet uživatele, který má k tomu oprávnění. Vzhledem k tomu, že pracujeme pořád s účtem Administrátora, tak to bude domena\administrator. Heslo znáte sami. Po změně si systém řekne o restart.
AD
Nezapomeňte se po restartu přihlásit doménovým účtem. Automaticky to nabízí lokálního administrátora. Takže je potřeba zvolit other user. Do uživatelského jména napsat domena\user - v mém případě tnx\administrator. Mrkněte na logy, jestli víte kam. :-) A to je fakt pro dnešek vše.

Poslední aktualizace - Středa, 21. dubna 2010 15:28
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting