Instalace MS Exchange serveru 2010 - 7. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 8. část
Instalace Exchange serveru    

Dneska je ten slavný den, kdy budeme instalovat Exchange server 2010. Ale ještě se netěšte, pořád nemáme všechno, co potřebujeme, abychom mohli vůbec začít. Připojíme se k serveru ex01 a přihlásíme se k němu jako doménový administrátor. V mém případě je to tnx\administrator. Není to úplně nejlepší praxe mít jeden účet, kterým děláme vše. Ale aspoň pro začátek to minimalizuje problémy. Pokud bychom vytvořili nový účet, tak by se nám mohlo stát, že nebudeme mít na něco oprávnění a řešení problému by mohlo být pro začátečníka složité.

Exchange už od verze 2007 používá jako hlavní administrační nástroj powershell. Jedná se o jazyk, který je postupně nasazován do všech MS systémů. Pokud jste někdy pracovali na Unixech, tak Vám to bude připadat povědomé. Microsoft totiž vyslyšel nářky zkušených administrátorů, kteří si některé akce radši nascriptují, než aby je pokaždé naklikávali znova a nechal se inspirovat právě u unixů. Pro začátečníka to přináší více problémů, protože je často potřeba vědět a člověk nemůže jít metodou pokus-omyl v gui. Vzhledem k tomu se budu snažit používat co nejvíc powershell. I když v něm sám silně plavu.

Kde začneme. Exchange má kromě HW nároků i nároky SW. Hw se obejít dají, SW nikoliv. Takže začneme doinstalovávat závislosti. Spustíme si powershell a napíšeme první příkaz.
Exchange instalace
Na obrázku vidíme, jak vypadá okno powershellu. Nebudu sem dávat kopie obrazovek, ale budu sem z nich kopírovat text, abyste mohli použít copy and paste. Řádek, který začíná PS: je příkaz v powershellu. Budu sem psát i výstupy, tak je potřeba dávat pozor, co je příkaz a co už je jeho výsledek.
Spustili jsme příkaz:
PS: Import-Module ServerManager
Teď spustíme příkaz (on je to teda commandlet, ale to teď neřešme):

[PS] Add-WindowsFeature NET-Framework,RSAT-ADDS,Web-Server,Web-Basic-Auth,Web-Windows-Auth,Web-Metabase,Web-Net-Ext,Web-Lgcy-Mgmt-Console,WAS-Process-Model,RSAT-Web-Server,Web-ISAPI-Ext,Web-Digest-Auth,Web-Dyn-Compression,NET-HTTP-Activation,RPC-Over-HTTP-Proxy -Restart

Success Restart Needed Exit Code Feature Result
------- -------------- --------- --------------
True    No             Success   {Configuration APIs, .NET Environment, Pro...

Tímto jsme nainstalovali role a feature, které jsou potřeba pro instalaci Exchange serveru. Vždycky jsem si myslel, že ten poslední přepínač měl udělat restart serveru, ale nevím, jak vám, mě to nikdy restart neudělalo. Takže to uděláme ručně.
Tak server restartujeme ručně.

Po restartu opět spustíme powershell a sputíme:
PS: C:\Users\administrator.TNX> Set-Service NetTcpPortSharing -StartupType Automatic
A uděláme kontrolu:

PS C:\Users\administrator.TNX> get-service NetTcpPortSharing

Status   Name               DisplayName
------   ----               -----------
Running  NetTcpPortSharing  Net.Tcp Port Sharing Service

Tato služba je nutná na CAS serverech. Já předpokládám, že máte všechny role na jednom serveru.

Pro HUB roli je pro změnu potřeba stáhnout a nainstalovat 2007 Office System Converter: Microsoft Filter Pack.
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=137042
Jestliže máme nainstalováno. Tak můžeme pokračovat dál. Teď už budeme potřebovat instalační CD Exchange serveru. Ve vmware esxi administraci v properties stroje ex01 najděte CD/DVD mechaniku a nacpěte ji správné ISO. Pokud jste zapomněli, jak se to dělá, tak to bude v dílu, kdy jsme instalovali OS.
Na DVD by měl být jediný soubor, ten spustíme. Systém se zeptá, kam rozbalit soubory. Já jsem je dal na D:\instalace\exchange
Exchange instalace
Teď potřebujeme command prompt. (Start -> Search - napsat cmd) Prostě příkazový řádek. Ono by to teda asi šlo i z powershellu. Najdeme si místo, kam jsme rozbalili instalační soubory Exchange serveru. A spustíme příkaz:

setup /prepareschema

Pozor, zobrazí se hláška, že můžete stisknout tlačítko, ale tím tlačítkem se zruší příkaz. Tento příkaz připravuje Active directory schéma pro existenci Exchange serveru. Když to velmi zjednoduším, tak si představte schéma jako soubor vlastností, které lze nastavit pro každý objekt. Například u objektu uživatel máme vlastnosti: Jméno, Příjmení, Adresu, telefon, atd. Rozšířením se přidá např. e-mail adresa. (Nepřidá, ale princip je asi jasný.)
Pokud to dopadlo dobře, tak spustíme další příkaz, který ovšem zaslouží vysvětlení, takže zatím neodesílejte.

setup /prepareAD /Organizationname:"TNX HOME"

Přepínač /Organizationname:"TNX HOME" se použije pouze při přípravě první domény ve forestu. Musíme zadat nějaké jméno Exchange organizace, které nesmí začít na mezeru. Mezera může být uvnitř, ale pak musí být celý název v " ". Opět po spuštění beží počitadlo, které vám stiskem klávesy umožní zrušit příkaz, než se spustí.
Pokud všechno dobře dopadlo, tak se dostáváme konečně k opravdové instalaci.

Spustíme samotný setup.
Exchange install
Vybereme instalaci pouze jazyka z DVD. O tom si povíme víc v příštím dílu, kdy doinstalujeme další jazyky. A teď už můžeme kliknout na Step 4: Install Microsoft Exchange
Exchange install
Instalátor nás přivítá, můžeme kliknout na Next.
Exchange install
Přijmeme licenční ujednání.
Exchange install
Chceme posílat chyby do MS? Já ano.
Exchange install
Jaký typ instalace chceme? V mém případě to bude typický, tedy HUB, CAS, MBX a nástroje.
Exchange install
Takže jsem klikl na Typical a Next. Následuje dotaz, jestli máme starší klienty než Outlook 2007. Pokud budete chtít používat Outlook 2003, tak vyberte Yes. Já vyberu No. Starší klienti potřebují k správné funkcionalitě Public Folders. Pokud jste zvolili Yes, tak je setup rovnou vytvoří.
Exchange install
Další dotaz je, jestli bude Exchange přístupný i z internetu. Pokud ano, tak je potřeba sdělit, na jaké adrese. A pro tu adresu potom nechat zřídit záznam do DNS. O DNS ještě budeme mluvit.
Exchange install
Chceme Customer Experience Improvement Program? Asi ne, je to testovací stroj, takže by to nebyl úplně reprezentativní vzorek.
Exchange install
Proběhne předstartovní kontrola.
Exchange install
Klikáme na Install a už to jede.
Exchange install
Pozor, ono to v jednu chvíli vypadá, že je všechno Completed. Ale stačí posunout obrazovku dolů a hned je vidět, že není. Ono to přece jen chvilku trvat bude. Jakmile je konec, tak můžeme kliknout na odkaz View Setup Log. Jestli tam není nějaká hrůza. Zaškrtnutí Finalize this installation using ... můžete zrušit. Ale pokud se chcete podívat, jak vypadá EMC (Exchange management console, tak se nic nestane.).

To je pro dnešek vše, příště budeme pokračovat s nastavováním Exchange serveru.

Poslední aktualizace - Středa, 21. dubna 2010 19:50
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting