Instalace MS Exchange serveru 2010 - 15. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 15. část
Database availability group    

Pokud jste začali sledovat tento seriál od jeho vzniku, postupovali jste přibližně stejným tempem a používali stejné verze SW, tak asi víte, že v nejbližší době (v mém případě za tři dny) vyprší zkušební období Exchange serveru. Do té doby musíme zprovoznit nový server a přesunout na něj databáze. A nejen databáze, ale vlastně všechny role, protože ten původní server přestane fungovat. Přiznávám, že tenhle článek píšu dost na rychlo a bude v něm asi hodně chyb. Pokud máte ještě čas, tak se hned nepouštějte do rušení původního Exchange serveru. Budu se snažit články doplňovat a opravovat chyby.

Co ale můžete udělat, je instalace nového serveru. Ten budeme potřebovat tak jako tak. I instalaci Exchange serveru můžete projít. Vlastně obsah dnešního článku je ještě v pohodě, nic destruktivního dělat nebudeme. Ba právě naopak. Budeme chránit databázi před selháním serveru. Neboli se pustíme do high availability řešení. Takže co budeme potřebovat:

  • Vytvořit nový virtuální server ex02. Můžeme použít stejné nastavení jako u ex01.
  • Nainstalovat Windows 2008 R2 Server Enterprise edition. Opět důležité informace najdete v článku o instalaci ex01.
  • Nastavíme ex02, aktualizujeme, nastavíme jméno, aktivujeme, přihlásíme do domény, prostě opět provedeme stejné kroky jako u instalace ex01.
  • Nainstalujeme exchange server, ale vynecháme kroky s přípravou schématu a Active Directory. Opět se zaktualizuje systém.

Před tím, než se pustíme do vytváření DAGu, tak potřebujeme druhou síťovou kartu v našich serverech ex01 a ex02. Nevím, co by to udělalo, pokud bychom karty přidali za běhu. Proto radši udělejte nejdřív shutdown serverů. Přihlašte se administrace Vmware. Najdeme ex01, klikneme na něj pravým tlačítkem a vybereme Edit Settings:
Networking00
Otevře se nové okno.
Networking01
Klikněte na Add.
Networking02
Přidáme Ethernet Adapter
Networking03
Ideální by bylo mít zvláštní síť, do které bychom to zařadili, ale trošku tlačí čas, tak to klidně dáme do stejné sítě jako první karta.
Networking04
Náhled na nastavení a můžem kliknout na Finish.
Networking05
Máme v systému dvě síťové karty. Server ex01 můžeme pustit a totéž uděláme pro server ex02.

Pokud máme přidány druhé karty do obou serverů a servery běží, tak ještě musíme ty sítě nastavit. Předpokládám, že pro první síťovou kartu máte nastavenou IP adresu na pevno. Ta druhá dostala IP adresu nejspíš z DHCP a nebo dostala APIPA adresu, pokd DHCP nemáme. Nebudeme to nechávat jen tak, nastavíme si to ručně. Nastavení je v principu stejné pro oba servery, jen platí, že IP adresa nesmí být stejná, ale musí být ze stejné sítě. Ještě lépe řečeno. První karta ex01 a první karta ex02 musí být ze stejné sítě. A druhá karta ex01 a druhá karta ex02 musí být ze stejné sítě. Tak se podíváme do nastavení. Spustíme ncpa.cpl
Networking06
Otevře se nám známá obrazovka, kde máme dvě síťové karty. Já už je mám na obrázku přejmenované, vy můžete mít problém zjistit, která je která. Když najedete na kartu myší, tak se objeví jméno adaptéru. Druhá karta bude mít v popisku na konci #2.
Networking07
Karty přejmenujeme kliknutím pravým tlačítkem a vybráním Rename z menu.
Networking08
Já si pojmenuju první kartu jako public, ale je to jedno. Může se jmenovat pracovni, product, cokoliv. Druhou si pojmenuju jako replication. To platí pro oba servery.
Networking09
V Properties public připojení můžeme odebrat QoS Packet Scheduler. Jinak u public síťovky není nic zajímavého. Budeme nastavovat replication síťovku.
Networking10
Zrušíme Client for Microsoft Networks, QoS Packet Scheduler, File and Printer Sharing for Microsoft Networks. Pak vybereme TCP/IPv4 a klikneme na Properties.
Networking11
Nastavíme IP adresu a masku, nic víc. Klikneme na Advanced.
Networking12
Zrušíme zaškrtnutí políčka Register this connection's addresses in DNS. OK. OK.
Ještě potřebujeme zařídit, aby produkční síťovka byla načtena jako první a teprve pak ta replikační. Na obrazovce potřebujeme vyvolat menu, které se objeví po stisknutí klávesy ALT.
Networking13
Otevřeme Advanced -> Advanced Settings
Networking14
Musíme posunout pořadí tak, aby byla první síťovka public a teprve pak replication. OK, OK. Totéž nastavíme na ex02.

Tak teď potřebujeme na obou exchange serverech nainstalovat podporu pro cluster. Můžeme to udělat z powershellu.

[PS] import-module servermanager
[PS] Add-WindowsFeature RSAT-Clustering

Success Restart Needed Exit Code Feature Result
------- -------------- --------- --------------
True No Success {Failover Clustering Tools}

Nezapomeňte, že je potřeba to spustit na ex01 i ex02. Dalším problémem je, že pro vytvoření clusteru potřebujeme tzv. svědka neboli File share witness. Je doporučeno, aby tato funkce běžela na HUB Transport serveru. Ale ten nesmí být členem DAGu. Vzhledem k tomu, že máme všechny role na serverech, tak musíme použít buď jiného člena domény a nebo nedoporučovaný Domain controller. Já už další server v doméně nemám, takže použiju DC02. Aby to fungovalo, tak je potřeba otevřít Active directory users and computers, najít skupinu "Exchange trusted subsystem" a tuto skupinu přidat do doménových administrátorů. Pokud máte možnost použít nějaký server, který DC, tak u něj stačí dát "Exchange trusted subsystem" do lokálních administrátorů.

Teď můžeme vytvořit DAG. Co je to DAG? DAG = Database availability group. Zjednodušeně uděláme to, že vytvoříme skupinu, do ní zahrneme mailbox databáze a jednotlivé databáze budou mít kopie na více serverech. Tedy v případě selhání jednoho serveru máme pořád dostupnou tutéž databázi na jiném serveru. Takže jdeme na to. Vytvoříme DAG.

[PS] New-DatabaseAvailabilityGroup -Name 'dag01' -WitnessServer 'DC02.TNX.CZ' -WitnessDirectory 'c:\witness'
Warning:
Specified witness server DC02.TNX.CZ is not an Exchange server, or part of the Exchange Servers security group.

Toho Warningu se nemusíme bát, pokud jsme udělali výše uvedený krok s exchange Trusted subsystem. Máme DAG a musíme mu přidat členy:

[PS] Add-DatabaseAvailabilityGroupServer -Identity 'dag01' -MailboxServer 'ex01'

[PS] Add-DatabaseAvailabilityGroupServer -Identity 'dag01' -MailboxServer 'ex02'

DAG sice podporuje DHCP, ale já mám u serverů radši všechno pod kontrolou. Takže mu nastavíme IP adresu ručně.

[PS] Set-DatabaseAvailabilityGroup DAG01 -DatabaseAvailabilityGroupIpAddresses 192.168.2.45
WARNING: Specified witness server DC02.TNX.CZ is not an Exchange server, or part of the Exchange Servers security group.

Teď se podíváme do DNS, jestli máme v DNS záznam pro dag01 a jestli má správnou adresu. Já tam ten záznam mám automaticky. Pokud máme, tak můžeme přidat databázi do DAGu.

[PS] Add-MailboxDatabaseCopy -Identity 'mdb01' -MailboxServer 'ex02' -ActivationPreference '2'

Pokud už máte v mailboxu nějakou poštu, kontakty a podobně, tak se bude chvíli synchronizovat databáze mezi ex01 a ex02. Pokud si pustíte Exchamge Management Konzoli, tak uvidíte aktuální stav. Je v Organization configuration, Mailbox, záložka Database managemet. Doporučuji spouštět na ex02. U ex01 jsem zaznamenal nějaké problémy, pořád hledal DC01.
dag01
Ve chvíli, kdy je synchronizace dokončena, tak uvidíte takovéto okno
dag02

Při instalaci exchange serveru na ex02, se vytvořila i databáze. Pravděpodobně s nějakým tím podivným jménem: Mailbox Database 123..nejake cislo. Tu nepotřebujeme, takže se jí zbavíme. Není to nutné, ale jen ať se nám tu neplete.

[PS] Remove-MailboxDatabase "Mailbox Database 1234kdovico"

A to je pro dnešek vše. Příště se pokusíme přenést co nejvíc nastavení z ex01 na ex02. Jestli to teda stihnu. Zůstávají tři dny. Každopádně, pokud někdo používáte Public Foldery, tak byste se možná měli podívat, co s nimi. Já to určitě nestihnu.

Poslední aktualizace - Čtvrtek, 5. Srpna 2010 15:08
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting