Administrace MS Exchange serveru 2010 - 22. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 22. část
Aktualizace, instalace SP1.    

Na tento díl jsem se připravoval docela dlouho. SP1 pro Exchange 2010 je tu už nějakou chvíli, ale moc se mi do instalace nechtělo. Když se podíváte na internet, tak najdete skoro v každé diskusi o Exchange serveru pláč administrátorů, co všechno jim přestalo po instalaci SP1 fungovat. Takže jsem si dal záležet, poučil jsem se (doufám) z chyb ostatních administrátorů a připravil jsem se na instalaci SP1 důkladněji. Výsledek stál za to, všechno funguje, pokud vzniklo něco, co bylo třeba řešit, tak to byl minoritní problém a řešení bylo rychlé. Určitě se o tom zmíním.

Když už se budeme dneska zabývat instalací SP1, tak si řekneme obecně něco o instalaci aktualizací na Exchange serveru. A nejenom o samotné instalaci, ale i o tom, jak se připravit na samotnou instalaci, aby případný neúspěch neměl katastrofické následky. Může se Vám zdát, že je podivné mluvit o přípravách na katastrofické následky instalace záplaty, když jsme se vůbec nezabývali zálohováním, ale jak zjistíte, tak zálohování v tuto chvíli nepotřebujeme.

Zároveň se tady musím přiznat k jedné chybě, kterou jsem udělal. Ta chyba vyplývá z toho, že jsem se snažil všechno dělat na trial verzích, abyste měli možnost si všechno vyzkoušet stejně jako já. Na trial verzích se Exchange server nezáplatuje pomocí Windows Update. Záplaty pro Exchange se musí nahrát manuálně. Jenomže před pár týdny jsem se zbavil trial verzí a nainstaloval jsem Technet verzi Exchange serveru. A nějak jsem si neuvědomil, že v tu chvíli se mi Exchange začne aktualizovat z Windows update, resp. z Microsoft update. A tak se mi hned druhou noc po instalaci nainstaloval Update Rollup 4 pro Exchange 2010 a já jsem si toho všiml až tento víkend. Naštěstí se nainstaloval v pořádku a nenadělal škody. Záplaty pro Exchange server chodí v balíčcích, kterým se říká Rollup Update. Ty se číslují. Pak následuje Service Pack, který obsahuje všechny dosud vydané rollupy. SP také přidává nové funkce a vlastnosti. Pokud Vás zajímá, co nového přináší SP1 pro Exchange 2010, tak krátký popis najdete u Martina Pavlise Pokud to s Exchange serverem myslíte vážně, tak si ten web přidejte do bookmarku. Martin Pavlis je považován za českého Exchange guru. Kromě zmiňovaných aktualizací Microsoft průběžně vydává další menší aktualizace, které pojmenovává různě - security update, system update, hotfix. Je tu ale jeden druh aktualizací, které přes Microsoft update nestáhnete. Říká se jim Interim update a jsou to aktualizace, které jsou vydávány jen pro velmi specifické podmínky. Většinou to nejsou veřejné záplaty. A jejich platnost je omezena do vydání aktualizace, která počítá s touto specifickou kombinací vlastností, služeb, nastavení, atd. Pro nás je důležité, že taková aktualizace musí ze systému pryč, než se pustíme do instalace SP1.

A to bude první krok. Podíváme se na nainstalované programy, zkontrolujeme instalované aktualizace a podíváme se, jestli nemáme nainstalovaný nějaký Interim Update pro Exchange server. Pokud ano, tak pryč s ním = odinstalovat. Já jsem žádný interim update neinstaloval, takže se jich nemusím obávat.
Snapshot

Dalším krokem bude kontrola logů. Pokud je náš systém nemocný a my ho budeme operovat, tak by to taky nemusel přežít. Takže je vhodné zkontrolovat event log. Jak Application Log, tak System Log. Já většinou potom logy smažu, aby se mi v nich jednoduše hledalo. Pokud nepotřebujete logy z nějakého důvodu skladovat, tak klidně udělejte totéž. Následuje restart systému a znovu kontrola logů. Některé chyby se projeví po restartu. Pokud je log čistý, tak systém vypnu. Ano vidíte dobře, vypínám server. Budeme dělat snapshot.

Jak jsem říkal, tak v tuto chvíli nepotřebujeme zálohu. Máme totiž Exchange server ve virtuálním prostředí a můžeme využít výhod tohoto prostředí. Takže pustíme vSphere client. V seznamu virtuálních strojů si najdeme náš vypnutý exchange server - ex01. Klikneme na něj pravým tlačítkem myši, vybereme Snapshot - Take Snapshot
Snapshot
Snapshot nějak nazveme, můžeme přidat krátký popis a klikneme na OK
Snapshot
Dole se nám objeví informace o vytváření snapshotu, která se změní na informaci, že je snapshot hotový.
Snapshot
Můžeme znovu nastartovat server. Snapshot nám umožní, abychom se v případě, že instalace SP1 dopadne špatně, mohli vrátit k systému, který byl před instalací.

No a my můžeme pokračovat v přípravách na instalaci SP1. Budeme potřebovat aktualizace, které jsou vyžadovány instalátorem SP1. Ty se liší podle OS, na kterém běží Exchange server. V mém případě tedy aktualizace pro Windows Server 2008 R2. Tedy nejsou to jen aktualizace. Prostě je potřeba doinstalovat nějaký SW, než budeme moct spustit instalaci SP1. Takže co budeme potřebovat:

Pokud používáte nějaký antivir pro Exchange server, např. MS Forefront, tak teď je pravý čas vypnout služby antiviru a nastavit je tak, aby se po restartu nespouštěly. Moje instalace je částečně nestandardní. Mám sice DAG, ale odstranil jsem druhý server, takže mám jen jednu kopii databáze. Správně by se měly aktualizace v případě mailboxu vždycky instalovat tam, kde jsou pasivní databáze. Takže pokud máte více mailbox serverů, tak budete potřebovat speciální postup. Nejdříve provedeme kontrolu DAGu. Udělejte si script, jehož obsahem bude toto:

(Get-DatabaseAvailabilityGroup -Identity (Get-MailboxServer -Identity $env:computername).DatabaseAvailabilityGroup).Servers | Test-MapiConnectivity | Sort Database | Format-Table -AutoSize
Get-MailboxDatabase | Sort Name | Get-MailboxDatabaseCopyStatus | Format-Table -AutoSize
function CopyCount
{
$DatabaseList = Get-MailboxDatabase | Sort Name
$DatabaseList | % {
$Results = $_ | Get-MailboxDatabaseCopyStatus
$Good = $Results | where { ($_.Status -eq "Mounted") -or ($_.Status -eq "Healthy") }
$_ | add-member NoteProperty "CopiesTotal" $Results.Count
$_ | add-member NoteProperty "CopiesFailed" ($Results.Count-$Good.Count)
}
$DatabaseList | sort copiesfailed -Descending | ft name,copiesTotal,copiesFailed -AutoSize
}
CopyCount

Výsledkem nesmí být žádné chyby a kopie musí být v pořádku. Pro instalaci aktualizací použijte stejný postup, jako pro instalaci SP1 na DAGu. Postup najdete tady.. Pokud ale máte stejně jako já jen jeden server, tak se s tím nemusíte trápit. Začneme instalovat aktualizace. Po každé instalaci bude následovat restart a kontrola logů.

Windows6.1-KB979744-x64.msu - nainstalovat, restartovat, zkontrolovat logy

Windows6.1-KB983440-x64.msu - nainstalovat, restartovat, zkontrolovat logy

Windows6.1-KB982867-v2-x64.msu - nainstalovat, restartovat, zkontrolovat logy

Windows6.1-KB979099-x64.msu - nainstalovat, restartovat, zkontrolovat logy - v mém případě už byla nainstalována, takže jsem pokračoval dál.

Windows6.1-KB977020-v2-x64.msu - nainstalovat, restartovat, zkontrolovat logy - tahle aktualizace nevyžadovala restart, ale jistota je jistota.

FilterPack64bit.exe - nainstalovat, restartovat, zkontrolovat logy - taky nechce restart, ale provedl jsem jej.

Pokud nemáte někde uložený SSL certifikát IIS, tak by byla možná dobrá chvíle certifikát vyexportovat a někam uložit. Pokud máte self-signed, tak si jej můžete vytvořit znovu, ale budete jej muset znovu nahrát na stroje, které mu musí důvěřovat.
Snapshot
V IIS administraci si najdeme certifikáty. Vybereme náš certifikát, klikneme na něj pravým tlačítkem a zvolíme export.
Snapshot
Certifikát ukládáme i s privátním klíčem, takže kromě cesty a jména zadáme i heslo.
Snapshot

A je to. Taky je dobré udělat si zálohu IIS. Spustíme příkazovou řádku:

cd C:\Windows\System32\inetsrv
C:\Windows\System32\inetsrv>appcmd.exe add backup "SP1 backup"
BACKUP object "SP1 backup" added

C:\Windows\System32\inetsrv>appcmd.exe list backup
BACKUP "IISBackup129324808321368099"
BACKUP "SP1 backup"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000004"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000005"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000006"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000007"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000008"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000009"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000010"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000011"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000012"
BACKUP "CFGHISTORY_0000000013"

Pokud šlo všechno podle plánu, v logu nejsou žádné chyby ani warningy, tak můžeme přikročit k samotné instalaci SP1. Ale můžete třeba chtít udělat další snapshot. Pokud ano, tak postup je stejný. Vypnout server, udělat snapshot, zapnout server.

Většina z nás dostane SP1 do ruky, resp. na počítač jako jeden exe soubor. Ten bude potřeba spustit, aby se rozbalil. Pokud máte nějaké místo, kam dáváte instalační soubory, tak si tam rozbalte SP1. V mém případě je to D:\install\ex_sp1. Potom budeme připravovat forest, doménu a nakonec spustíme samotný upgrade. Účet, pod kterým to budete pouštět by měl být stejný jako ten, pod kterým jste instalovali Exchange server a zároveň to musí být člen enterprise admins a schema admins. Takže jdeme na forest. Otevřeme příkazový řádek a spustíme příkaz na přípravu AD Schema.

D:\install\ex_sp1>setup /prepareschema

Welcome to Microsoft Exchange Server 2010 Unattended Setup

Preparing Exchange Setup

Copying Setup Files COMPLETED

No server roles will be installed

Performing Microsoft Exchange Server Prerequisite Check

Organization Checks COMPLETED

Configuring Microsoft Exchange Server

Extending Active Directory schema COMPLETED

The Microsoft Exchange Server setup operation completed successfully.

A následuje příkaz na přípravu domény:

D:\install\ex_sp1>setup /preparead

Welcome to Microsoft Exchange Server 2010 Unattended Setup

Preparing Exchange Setup

Copying Setup Files COMPLETED

No server roles will be installed

Performing Microsoft Exchange Server Prerequisite Check

Organization Checks COMPLETED

Configuring Microsoft Exchange Server

Organization Preparation COMPLETED

The Microsoft Exchange Server setup operation completed successfully.

A spouštíme setup. Objeví se první obrazovka:
Snapshot
Nejdřív upgradujeme jazykový balíček. A máme na výběr použít to, co je v SP1 a nebo stáhnout aktuální balík z netu. Vybírám stažení balíku z netu.
Snapshot
Kdybych si ten balík stáhl dopředu, tak jsem jej mohl použít, ale já ho nemám, takže budeme chvíli čekat na stažení. Next
Snapshot
Po stažení a kontrole balíku klikáme na Finish.
Snapshot
Jsme zpět v úvodní obrazovce a jdeme instalovat SP1
Snapshot
Next
Snapshot
Přečteme a přijmeme smlouvu.
Snapshot
Instalátor si zkontroluje, jestli je všechno v pořádku.
Snapshot
Pokud je, tak můžeme kliknout na Upgrade.
Snapshot
Teď se budou aktualizovat jednotlivé části Exchange serveru. U mě to trvalo asi 40 minut. Takže si dejte klidně svačinu. Jakmile instalace doběhne, tak můžeme kliknout na Finish.
Snapshot
Instalátor můžeme zavřít. A server můžeme restartovat. Po restartu samozřejmě zkontrolujeme logy.

Otestování, kontrolu logů a řešení problému si necháme na příště.

Poslední aktualizace - Úterý, 23. Listopadu 2010 17:05
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting