Administrace MS Exchange serveru 2010 - 24. část
Začínáme s Exchange 2010 serverem - 24. část
Zálohování    

V dnešním díle uděláme zálohu Exchange databáze. Je pravda, že jednou už jsme dělali něco jako zálohu. Díky tomu, že máme Exchange server na virtuálech, tak jsme schopni udělat snapshot celého stroje a vrátit se k němu. To není ale vždy ideální řešení. Například v případě Exchange serveru bychom ztratili veškerou poštu, která dorazila od vytvoření snapshotu do jeho obnovení. Dneska budeme zálohovat pomocí nástrojů Microsoftu. Na rozdíl od starších verzí Exchange serveru, už není možné použít streaming backup. Pouze VSS. Podle mě se Microsoft k zálohování Exchange serveru staví trochu macešsky. Vůbec mám pocit, že se snaží, aby si zákazníci kupovali buď produkty třetích stran a nebo začali používat Microsoft System Center Data Protection Manager. Doufám, že se v budoucnu dostaneme k tomu, abychom si jej taky vyzkoušeli.

Záloha mail databáze má dvě důležité funkce. Získáváme možnost obnovit data pro případ, že by se nám něco stalo s databází nebo jsme si jen smazali něco, co potřebujeme. Zároveň ale správná databáze uvolní transakční logy, takže nebudou zabírat místo na disku. A možná je tu ještě jeden důvod - Exchange Best Practice Analyzer nás přestane otravovat. :-) Nejdřív nainstalujeme Windows Server Backup. Budeme opět potřebovat Powershell. Spustíme následující příkazy:

[PS] Import-module ServerManager

[PS] Add-WindowsFeature backup,backup-tools

Tím se nám nainstaloval Windows Server Backup. Abychom mohli pokračovat dál, tak budeme potřebovat ještě na jiném stroji vytvořit nějaký file share. Důležité je, aby tam bylo dost místa na zálohu databáze. Buď vytvoříme místo na DC01 nebo můžete použít jakýkoliv jiný share, na který se dostanete. Já se třeba pokusím zazálohovat data na USB disk, který je připojený k routeru Asus RT-N16.

Můžeme se pustit do nastavení zálohy. Pokud máte DAG, tak záloha se nastavuje na serveru, kde je pasivní kopie databáze. Ale pozor. Pokud máte víc kopií jedné databáze, tak je vhodné mít na jednom serveru tzv. zpožděnou kopii. Proč? Pokud máte více kopií, tak tím, že máte kopii co nejvíc aktuální, můžete zajistit, aby se celý systém vzpamatoval velmi rychle, pokud padne aktuální aktivní kopie. Ale co když se Vám dostane do Exchange něco, co způsobí porušení struktury databáze? "Bum!" - padla aktivní. "Bum!" padá druhá kopie a hned to pokračuje dál, jak se jdou logy ze serveru na server. Pokud máte zpožděnou kopii, tak se změny nahrají až po uplynutí nějakého času. Takže máte čas zakročit, než udělá "Bum!" další kopie. Ale tuhle kopii není dobré zálohovat, protože nemá aktuální stav. V mém případě je to jedno, protože mám pouze jednu kopii. Budu tedy zálohovat aktivní databázi.

Z Administrative Tools spustíme Windows Server Backup. Pro začátek uděláme ruční zálohu databáze, takže klikneme vpravo na Backup Once ...
Backup
Klikneme na Next. Vybereme Custom Backup.
Backup
Klikneme na Next.
Backup
Klikneme na tlačítko Add Items.
Backup
Najdeme umístnění naší databáze, zaškrtneme a klikneme na OK. Pak klikneme na tlačítko Advanced Settings. Vybereme záložku VSS settings. Tam zaškrtneme, že chceme VSS Full Backup, který zajístí pročištění transakčních logů.
Backup
Klikneme na OK. Potom Next.
Backup
Vybereme, kam chceme zálohovat. Já jsem před tím psal, že budeme potřebovat síťový disk. Ono lze zálohovat i na lokální disk, ale nejde zálohovat na ten, kde máme databázi. A systém pozná substituci. Takže já volím síťový disk.
Backup
Na obrázku je vidět, že jsem skutečně nastavoval USB disk připojený k routeru a sdílený do MS sítě. Bohužel to nefunguje. Není to vada tohoto konkretního disku/routeru. Našel jsem velké množství diskusních skupin, kde si lidé stěžovali, že to nejde ani s lepšími NAS řešením jako je Synology, Qnap, atd. Dokonce byly problémy i s linuxovou sambou. Takže jsem tam nakonec nastavil \\dc01\backup. Klikám na Next.
Backup
Kontrola nastavení a spouštíme Backup.
Backup
Všimněte si statusu. Windows Server Backup poznal, že zálohuje Exchange databázi a spoustí další úlohy, které jsou potřeba.
Backup
Tady už je obrázek z povedeného backupu na dc01.
Backup
No a tady je vidět, že záloha úspěšně proběhla.

Prozatím vše, příště bychom mohli zkusit něco obnovit.

Poslední aktualizace - Neděle, 2. Ledna 2011 23:51
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting