Administrace MS Exchange serveru 2010 - 32. část
Administrace Exchange serveru - 32. část
UM role, aneb telefonujeme s Exchange serverem - SIP trunk na Exchange straně    

Dneska bez dlouhých úvodů. Máme nainstalovanou UM roli v Exchange serveru, Trixbox distribuci linuxu a v Trixboxu jsme nastavili Trunk s Exchage serverem. Teď je potřeba nastavit druhou stranu toho trunku, takže šup na Exchange server.

Tentokrát budu používat EMC místo powershellu. Takže nastartujte Exchange management konzoli, otevřeme Organization configuration a klikneme na Unified Messaging. Pod záložkou Um Dial Plans vytvoříme nový Dial plan. Vyplníme hodnoty stejně jako na obrázku:
Dial plan

Na jméno Dial planu se budeme odkazovat, takže pokud si zvolíte jiné, tak pak budete používat jiné jméno i v dalších krocích. Počet čísel linky musí sedět s tím, co máme v Asterisku. Já mám čísla 1001 a 1002, takže potřebuju mít nastaveno 4. URI Type nám zajistí, že se budou čísla mapovat na mailboxy. Ale to si ukážeme ještě později. A národní předvolba 420 je správně pro ČR. Pokračujeme dál. Na další obrazovce bude chtít Exchange přiřadit servery k tomuto Dial planu (Exchange servery)
Dial plan

Klikneme na Add a vybereme server(y).
Dial plan

Vybereme náš server a přidáme.
Dial plan

Next, New. Vytvoříme Dial plan. Budeme muset udělat ještě nějaké změny, které při vytváření nejdou vidět. Takže klikněme pravým tlačítkem na nově vytvořený a otevřeme Properties. Na záložce Subscriber Access přidáme číslo 8800 do Associated Subscriber Access Numbers.
Dial plan

Jestli si vzpomínáte, tak je to jedno ze tří čísel, které jsme vkládali do čísel trunku na straně Asterisku. Teď ještě půjdeme na záložku Settings, kde změníme Audio codec na G711.
Dial plan

Můžeme uložit.

V EMC se přestěhujeme o záložku vedle na UM IP Gateways. A vytvoříme novou bránu. Jméno bude Trixbox, zadáme IP adresu linuxu.
UM IP GW

Ještě potřebujeme Dial plan. Použijeme ten, který jsme před chvíli vytvořili. Takže klikneme na Browse a vybereme jej ze seznamu.
UM IP GW

Mám vyplněno.
UM IP GW

Klikneme na New, Finish. Zároveň s vytvořením brány se vytvoří i Hunt Group. Ale tam není potřeba nic měnit.

Dalším krokem je vytvoření UM Mailbox Policy. Což je překvapivě hned další záložka. Takže vytvoříme New Um Mailbox Policy. Vlastně po nás chce jen jméno a Dial Plan.
UM IP GW

A poslední krok je vytvoření UM Auto Attendanta. Záložka UM Auto Attendants. New UM Auto Attendant. Je to velmi podobné tomu, co už jsme dělali
UM IP GW

Použijeme náš nový dial plan, přidáme postupně čísla 6666 a 8888, což jsou dvě čísla ze tří, které jsme použili na straně Asterisku při vytváření trunku. Samozřejmě, pokud jste šli svojí cestou a použili jiná čísla, tak musíte použít něco z toho, co jste tam zadali. Nakonec zaškrtneme, že chceme, aby byl Auto Attendant enabled a speech enabled. A vytvoříme ho.

Trunk je hotový, ale ještě musíme nastavit mailboxy uživatelů. Takže v EMC jdu do Recipient Configuration, Mailboxes. Najdu si uživatele Kovář Jan, kliknu na něj pravým tlačítkem a povolím Unified messaging.
UM IP GW

Musíme vybrat UM Mailbox policy, takže tam dám tu, kterou jsem před chvíli vytvořil. A nastavím PIN ručně. Defaultně je to 6 znaků.
UM IP GW

Nastavím číslo manuálně. Musí odpovídat čísla, která jsem zadal v Asterisku s čísly v Exchange serveru. Takže Jan Kovář má 1001.
UM IP GW

Next, Enable, Finish. Pak zopakovat pro další mailbox.

Hodina pravdy je tu. Pokud jsem někde neudělal já chybu v návodu nebo vy při opisování, tak najdete v logu Exchange serveru tuto hlášku:
UM IP GW

Pokud ne, tak nejdřív restartujte Asterisk a po něm potom Exchange server a zkontrolujte znovu logy.

Pak můžeme vyzkoušet telefonát Exchange serveru. V SIP klientu - v mém případě X-lite, vytočte číslo 6666 nebo 8888 a přivítá vás Microsoft Exchange Auto Attendand. Případně můžete vytočit číslo 8800 a dostanete se do Vašeho Voice mailu.

Zbývá nám poslední věc při integraci. Když zavolá uživatel Jan Kovář uživateli Honza Kovář a ten nebude připojený nebo nezvedne telefon, tak chcem, aby byl telefonát přesměrovaný do mailboxu uživatele Honza Kovář a bylo možné nechat mu tam voicemail. K tomu budeme potřebovat úpravu nastavení Asterisku. Takže se přihlásím k webovému nástroji. V mém případě tedy k http://trixbox.tnx.cz/. V pravo kliknu na switch, abych se dostal z User mode do Admin mode. V menu pak vyberu PBX - Config File Editor.
UM IP GW

Otevřeme soubor extensions.conf. Najdeme tam řádek:
exten => s,n,Macro(vm,${VMBOX},${DIALSTATUS},${IVR_RETVM})
Který zakomentujeme tak, že před něj přidáme středník.
A přidáme další dva řádky, takže výsledek bude:
;exten => s,n,Macro(vm,${VMBOX},${DIALSTATUS},${IVR_RETVM})
exten => s,n,SIPAddHeader(Diversion: \;reason=no-answer\;screen=no\;privacy=off)
exten => s,n,Dial(SIP/Exchange/8800)
exten => s,n,Hangup

UM IP GW

A je to. Trixbox mi nenabídl po změně konfiguračního souboru Apply Changes. Takže jsem musel v menu do System - System maint
UM IP GW

a rebootnout Trixbox. To s sebou ale zase nese jiný problém a to ten, že Exchange z nějakého důvodu není schopný obnovit připojení toho SIP trunku. Aspoň se tak tváří v logu.
UM IP GW

Můžete zkusit restartovat službu Microsoft Exchange Unified Messaging, když to nepomůže, tak celý Exchange server. To u mě zabere.

A to je všechno. V nejbližší době se k tomuto tématu ještě vrátím a doplníme si střípky mozaiky. Jestli máte nějaké dotazy, tak sem s nimi, ať je můžu zpracovat.

Poslední aktualizace - Sobota, 30. Července 2011 21:11
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting