Free SSL certifikát
Administrace Exchange serveru - 38. část
Instalace SP2 a RU5    

Instalace SP na Exchange serveru jsou někdy dost nevyzpytatelné. Třeba instalace SP1 pro Exchange 2010 u mě proběhla bez problémů, ale když jsem četl články na internetu, tak to bylo jedno velké slzavé údolí. SP2 je venku už dlouho, dokonce už by měl být hotový finální build SP3. Možná je čas, abych si taky opatchoval Exchange na aktuální verzi.

Tento článek píšu až po akci, takže budu mluvit v minulém čase. Nenechal jsem nic náhodě a připravil jsem se na to, že by to nemuselo vyjít. Jelikož mám jeden Exchange a jeden doménový řadič, tak u mě bylo všechno jednodušší. Oba jsem vypnul a udělal snaphot. Pokud byste měli víc doménových řadičů, tak musíte udělat snapshot u všech. A nebo jen jednoho, ale ostatní musí zůstat vypnuté až do chvíle, kdy bude jasné, že všechno proběhlo v pořádku a nebude potřeba návrat před akci. Ale bacha, ať necháte puštěný ten, který má správnou FSMO roli, ať můžete udělat upgrade schématu.

SP2 pro Exchange najdete tady: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=28190. Po stažení a spuštění se zeptá, kam má rozbalit archiv. Pak si buď najdete dokumentaci a doinstalujete všechno, co vyžaduje a nebo jej prostě spustíte a počkáte si s čím přijde. U mě si vyžádal doinstalovat IIS6 WMI compatibility. Najděte si roli IIS, vyberte Add role services, najděte IIS6 WMI compatibility, zaškrtněte, doinstalujte. Pokud pořád máte puštěný instalátor SP2, tak stačí kliknout na retry. Pokud jste jej zavřeli, tak spustit znovu. Pak už je to jen next, next ... finish. Samozřejmě platí, že pokud používáte nějaký Exchange antivirus, tak je potřeba jej vypnout před začátkem instalace. Taky je potřeba říct, že SP2 rozšiřuje schéma AD, takže potřebujete účet s dostatečně velkým kladivem.

V mém případě to proběhlo celkem rychle, za chvíli bylo hotovo a všechny služby fungovaly. Žádná tragédie. Ani to nechtělo restart. Ten jsem samozřejmě serveru dopřál. Ony se totiž některé chyby projeví až po restartu. Tentokrát všechno v pohodě, takže jsem se rovnou pustil do instalace RU. Netušil jsem, že je venku RU5, tak jsem se pokusil naisntalovat RU4v2. To se nepovedlo. Tak jsem se podíval na net, zjistil jsem, že je venku RU5v2. Ten se dá stahnout tady: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36017. No tak ten se mi taky nepovedlo nainstalovat. Tak jsem to zkusil z příkazové řádky, abych měl log a mohl zjistit, co se stalo:

msiexec /p Exchange2010-KB2785908-v2-x64-en.msp /L*V C:\install\urlog.txt /qb

No a tam jsem zjistil, že nemám oprávnění. To je dost smutné, protože účet, pod kterým jsem to spouštěl, už žádné vyšší oprávnění v AD ani Exchange organizaci dostat nemohl. A spouštěl jsem to z otevřeného cmd okna, které jsem pouštěl jako administrátor, takže UAC v tom taky nebylo. Po chvíli hledání a komunikaci s přáteli jsem zjistil, že to souvisí s tím, že mám nainstalovaný Powershell 3. Ten se nainstaloval s nějakou volitelnou aktualizací. Powershell 3 je podporovaný na Exchange serveru 2010 až od SP3 a ten oficiálně zatím nezískáte, pokud nejste členy TAPu. Co teda s tím? Mohl bych najít tu aktualizaci, odinstalovat ji a zkusit to znovu. Naštěstí to není potřeba. Ten RU totiž spouští během instalace script ManageScheduledTask.ps1, který je v adresáři scripts tam, kde je nainstalovaný Exchange. Takže defaultně je to: "C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Scripts". A v něm to selže. Můžete na to jít hrubou silou a to tak, že jej přejmenujete a místo něj vyrobíte prázdný. Ten soubor musí existovat, jinak to taky selže. A nebo použijete trochu jemnější styl a to ten, že zakomentujete řádek 462. Na tom řádku je:

return $success

A pak můžete spustit instalaci RU5 znova. Tentokrát už to projde. Následuje restart. Kontrola logů. A pokud všechno funguje tak, jak má, tak můžeme smazat ty snapshoty.

A to je všechno. Teď bude chvíli pauza, protože na další hokusy pokusy potřebuju připravit prostředí. Chci otestovat load balancer a o zkušenosti se podělím. Ale bude to chvíli trvat, než všechno odladím.

Poslední aktualizace - Sobota, 2. Února 2013 17:50
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting