Přidáváme druhý balancer na zvýšení dostupnosti
Administrace Exchange serveru - 40. část
Jak udělat vysoce dostupný balancer    

V minulém článku jsme vytvořili load balancer, který rozděluje provoz mezi dva Exchange servery. Tím jsme zajistili rozdělení výkonu a taky to, že v případě výpadku jednoho Exchange serveru, bude systém nadále funkční, protože balancer bude posílat požadavky jen na jeden Exchange server. Nicméně jsme tím vytvořili nový single point of failure. Samotný load balancer je teď kritické místo, protože v případě výpadku balanceru se nedostaneme k našim Exchange serverům. Dneska se pokusíme tohle napravit přidáním dalšího balanceru.

Máme dvě možnosti. První možnost použijte pouze v případě, že jste zkušení linuxoví administrátoři. Vypněte load balancer a proveďte v Hyper-V manageru export virtuálního stroje. Potom udělejte import a zvolte, že chcete kopírovat data, aby došlo k vytvoření nového ID. V mém případě to vedlo k tomu, že se mi rozhodila síť. Místo eth0 jsem měl eth1, ale při spuštění system-config-network tam byly oba adaptéry. Ifconfig vypsal pouze eth1. Prostě se něco stalo a moje znalosti linuxu nejsou takové, abych to byl schopný dostat do stejného stavu a abych byl schopný posoudit, jestli to může mit vliv na funkci. Pokud si věříte, že to lehce opravíte, tak tímto způsobem je to nejlehčí. Pro nás ostatní zůstává druhý způsob.

Vytvoříme nový virtuální stroj a nainstalujeme nový systém. Časově tam není moc velký rozdíl. Postup instalace je popsaný v minulém dílu, takže můžete postupovat podle něj, ale musíme včas zabrzdit, budou změny. Přeskočte začátek a pusťte se rovnou do vytváření nového virtuálního stroje a instalace linuxu. Začíná to těsně před tímto obrázkem:
DevMgr

Budeme pokračovat podle návodu, nainstalujeme systém, nainstalujeme podporu pro Hyper-V, vypneme selinux, přidáme síťovou kartu a zastavíme se u nastavení sítě. Až budeme vytvářet script ifcfg-eth0, tak si musíme říct, jakou IP adresu použijeme. Tady je potřeba říct, že jsem zaspal při plánování. První load balancer u mě dostal adresu 192.168.2.61, což je adresa, na které normálně funguje TCP-IP toho stroje. Pro balancování exchange provozu jsem pak přidal adresu 192.168.2.62. Co na ni přijde, rozhazuje lopatou dál. Pokud se chystáme udělat cluster, tak oba stroje musí být vidět pod stejnou IP adresou, resp. si ji budou přehazovat podle potřeby. A tou adresou bude ta 192.168.2.62. Nový stroj ale potřebuje ještě jednu adresu, na které bude normálně fungovat a tak mu dáme 192.168.2.63. Je to trochu nešťastné, většinou se dává adresa s nulou pro cluster a pak se číslují stroje podle pořadí, ale na funkci to mít vliv nebude. Dál pokračujeme podle návodu, aktualizujeme systém, nainstalujeme případně mc, povolíme IP forwarding, nainstalujeme příslušné balíky, nastavíme spouštění služeb po startu a nastavíme heslo pomocí piranha-passwd. Dál nepokračujeme podle minulého dílu, ale už budu psát postup tady.

Z nějakého důvodu mi chyběl na novém serveru soubor /etc/sysconfig/network, který potřebujeme ke startu služby pulse. Takže jsem ho musel vyrobit. Spustíme příkaz:

vi /etc/sysconfig/network

Stiskneme klávesu "i", abychom mohli vkládat text a dopíšeme dva řádky.

HOSTNAME=nlb02
NETWORKING=yes

Stiskneme ESC a napíšeme ":wq!", (bez uvozovek) abychom uložili změny. Teď si připravíme konfiguraci load balancer na příchod nového člena. Otevřeme prohlížeč a v něm konfiguraci už funkčního load balanceru. V mém případě je to http://192.168.2.61:3636. Přihlásíme se a klikneme na REDUNDANCY a tam na tlačítko ENABLE
Redundancy

Musíme vyplnit nějaké údaje:
Redundancy

Pozor na IP adresu, jinak to můžete opsat. Klikneme na tlačítko Accept. Konfiguraci máme připravenou, teď ji přeneseme na druhý stroj.

Přihlásíme se do konzoly prvního load balanceru. Pomocí scp přeneseme soubor /etc/sysconfig/ha/lvs.cf na stejné místo na druhém serveru. Jedná se o konfiguraci našeho balanceru. Pokud se chcete podívat, jak to vypadá normálně a nikoliv ve webovém adminovi, tak si spusťte třeba příkaz:

cat /etc/sysconfig/ha/lvs.cf | more

Stisknutím mezerníku se posunujete na další obrazovku. Až se vynadíváte, tak to přesuneme na druhý stroj. Spustíme příkaz:

scp /etc/sysconfig/ha/lvs.cf root@192.168.2.63:/etc/sysconfig/ha/lvs.cf

Pokud se scp pouští poprvé, tak se vyměňují klíče, tak budete muset potvrdit přijetí klíčů. Pak si řekne o heslo a pak proběhne přenos:
Redundancy

Teď musíme do konzoly druhého load balanceru (z prvního se můžete odhlásit). A spustíme si služby pro webovou konfiguraci. Spustíme příkazy:

service httpd start
service piranha-gui start

Teď se pomocí webového prohlížeče přihlásíme do konfigurace nového load balanceru, v mém případě to bude http://192.168.2.63:3636, přihlásíme se a půjdeme do GLOBAL SETTINGS. S přenesením konfigurace jsme si totiž přenesli i IP adresu prvního serveru, takže to musíme opravit. V mém případě tam bude správně 192.168.2.63.
Redundancy

Klikneme na Accept a vrátíme se do konzole druhého load balanceru. V tuhle chvíli by mělo být možno spustit pulse, takže napíšeme příkaz:

service pulse start

A to je vše, měly by vám běžet oba balancery. Když se přihlásíte k webové administraci, tak uvidíte, jak na tom jsou.
Redundancy

Redundancy

A tady malinko sám tápu. Když jsem sám četl návody, tak v nich bylo, že routing table bude pouze u aktivního serveru, zatímco u pasivního nebude. Ale návod, který jsem četl, byl pro starší verzi, tak je možné, že se to změnilo. Každopádně je dobré udělat si testy, jestli to opravdu funguje. Jak na to. Pustíme si Outlook a připojíme se k mailboxu. V trayi máme ikonku Outlooku. Stiskneme CTRL a pravým tlačítkem na tray Outlooku, objeví se menu, kde se díky stisknutému CTRL objeví možnost Connection status
Redundancy

Na to klikneme a uvidíme, jak je náš Outlook připojený.
Redundancy

No a teď zkuste vypnout jeden balancer. Až bude dole, tak můžeme klikně kliknout v connection statusu na Reconnect. Pokud je všechno správně, tak se Outlook znovu připojí. Pak nastartujeme ten vypnutý balancer a vypneme druhý. A můžeme opakovat akci s Reconnect. Všechno by mělo fungovat. A pokud chcete mít opravdu jistotu, tak vypněte oba balancery. Po kliknutí na reconnect by se Outlook neměl vůbec připojit. Pokud se připojí, tak máte špatně DNS, protože se připojuje přímo k Exchange serverům a nikoliv k balanceru. V mém případě se všechno chová správně, takže můžu jít k nedělnímu obědu.


Další články o load balanceru:

Poslední aktualizace - Neděle, 4. Srpna 2013 12:45
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting