Z Windows světa
Instalace nového DC - 2. část
Přesun FSMO rolí    

Minule jsme nainstalovali DC02. Předpokládám, že jste zkontrolovali logy, jestli tam není náhodou nějaké svinstvo. Taky je vhodné změnit pořádí DNS serverů na DC02. Jako první by se měl ptát sám sebe a teprve pak DC01. Když už jsme u nastavení DNS, tak bychom měli zkontrolovat ještě i to, jestli se přeneslo i nastavení forwarderů a taky bychom měli na firewallu povolit, aby mohl DC02 posílat DNS dotazy ven. Pokud máte taky na DC01 i DHCP, tak si ukážeme zálohu a obnovu nastavení DHCP. Potom konečně přenesem FSMO role a nakonec připravím DNS na DC01 na odebrání z AD.

Tak nejdřív ta kontrola DNS na DC02. V Administrative Tools spustíme DNS:
DNS01
Klikneme pravým tlačítkem myši na jméno našeho DNS serveru a zobrazí se menu.
DNS02
Klikneme na Properties. Otevře se nové okno, kde nás zajímá záložka Forwarders.
DNS03
Super, servery tady nastavené jsou. Vy tam samozřejmě budete mít jiné adresy, pokud čirou náhodou nemáte stejného providera. ;-)

Teď si zazálohujeme nastavení DHCP na DC01. V Administrative Tools spustíme DHCP.
DHCP01
Pravým tlačítkem myši klikneme na server dc01 a v menu vybereme backup.
DHCP02
No a teď to jen uložíme někam, odkud to použijeme, až přestane jet server DC01. Kdybychom to teď nahráli na DC02, tak budou oba servery rozdávat adresy ze stejného rozsahu a bude docházet ke kolizím.

Tak teď přesuneme FSMO role. Existuje 5 speciálních rolí, dalo by se říct funkcí, které může držet pouze jeden server v rámci forestu, resp. domény. Schema Master se stará o veškeré zásahy do schématu AD. V jednu chvíli může být pouze jeden Schema Master v celém forestu. Pokud není, protože například vypadl server, tak nelze dělat nic, co potřebuje změnit schéma AD. Domain naming master se stará o přidávání nebo odebírání domén v rámci forestu. Může být jen jeden v celém forestu. Infrastructure Master udržuje reference na objekty napříč doménami. Může být jen jeden v rámci domény. Relative ID (RID) Master přiděluje RIDy pro DC, aby je mohly přidělovat např. uživatelům, skupinám, počítačům. Taky se stará o přesuny objektů mezi doménami. Může být jen jeden v doméně. PDC emulátor toho má na triku víc. Některé věci jsou důležité jen v případě Windows NT4 v doméně, ale to se nás netýká. Podstatná věc je, že se stará o synchronizaci času, kterou my ovšem stejně nemáme nastavenu. To budeme řešit někdy jindy. Opět může být jen jeden v doméně.

Tolik teorie a teď se pustíme do přesunu rolí. Všechno budu dělat na DC02. Nejdřív zaregistrujeme DLL, abychom mohli ke schematu.

regsvr32 schmmgmt.dll

Teď spustíme mmc. Klikneme na File -> Add/Remove Snap-in.
FSMO04
Vybereme Active Directory Schema. Add. OK.
FSMO05
Klikneme pravým tlačítkem na Active directory schema. Objeví se menu. Nejdřív musíme změnit AD DC. Je to první možnost. Vybereme DC. Pak opět pravým tlačítkem na Active Directory Schema a klikneme na Operation Master. Zobrazí se nové okno.
FSMO06
Máme předvyplněny jména serverů. Stačí kliknout na Change. Potvrdit a je to. Můžeme zavřít mmc.

V Administrative Tools otevřeme Active Directory Domains and Trusts. Pravým tlačítkem na Active Directory Domains and Trusts. Nejdřív opět změníme AD DC na DC02.
FSMO01
Pak ve stejném menu vybereme Operations Master.
FSMO02
Otevře se nové okno. A je to zase to samé.
FSMO03
Stačí kliknout na Change. Potvrdit a je to. Můžeme konzoli zavřít.

V Administrative Tools otevřeme Active Directory Users and Computers.
FSMO07
Klikneme pravým tlačítkem na Active Directory Users and Computers. V menu vybereme All Tasks. A pak Operations Masters... Pokud to pouštíte na DC02, tak není potřeba v menu vybírat Change Domain Controller. Použije DC02. Takže klikáme na Operation Masters ... Otevře se nové okno.
FSMO08
Jsme v záložce RID a je to pořád dokola. Klikneme na Change. Potvrdíme. Vybereme záložku PDC.
FSMO09
Change, potvrdit a to samé pak uděláme v záložce Infrastructure. Pak to můžeme zavřít. Teď je čas ověřit, jak to dopadlo. Spustíme command prompt a napíšeme příkaz:

C:\Users\Administrator.TNX>netdom query fsmo
Schema master DC02.tnx.cz
Domain naming master DC02.tnx.cz
PDC DC02.tnx.cz
RID pool manager DC02.tnx.cz
Infrastructure master DC02.tnx.cz
The command completed successfully.

Pokud nám nic nezůstalo na DC01, tak je to super.

Poslední věc, kterou jsem na dnešek slíbil je nastavení DNS na DC01. Otevřete si nastavení sítě, resp. nastavení TCP-IP a změňte pořadí DNS serverů. Jako první musí být uvedena IP adresa DC02 a terpve pak bude 127.0.0.1. Vypadá to divně, ale pro odebírání z AD je to takhle správně.

Pro dnešek vše. Příště odebereme DC01 z AD, zrušíme mu DNS, DHCP a obnovíme DHCP na DC02.

Poslední aktualizace - Neděle, 18. Července 2010 20:45
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting