Z Windows světa
Instalace nového DC - 3. část
Odebrání ADDS    

Klasik praví: "Spěchej pomalu." Nějak jsem na to v posledních dnech pozapomněl a výsledkem toho byly chyby. Jednak jsem v minulém článku kecal a napsal jsem tam blbosti, které neplatí a jednak jsem si při některých akcích zapomněl udělat kopie obrazovek a zrovna jsou to akce, které nejdou opakovat. No budu se to snažit místo obrázků aspoň rozumně popsat. Snad to bude stačit. Jo a taky dělám hromadu překlepů. Tak snad mi to odpustíte.

Jestli si pamatujete, tak jsem dělal zálohu DHCP. Tak ta je úplně na prd. Na novém serveru po instalaci DHCP role obnovit nejde. Trochu jsem hledal a našel. K přesunu DHCP role na jiný server má Microsoft celý Migration guide. Bohužel čas tlačí, takže to nemůžu prostudovat a sepsat. Pokud Vás to zajímá a chcete to zkusit sami, tak více informací najdete tady. Já mám v DHCP jeden scope, takže ho prostě vytvořím na novém serveru ručně. Postup je jednoduchý. Na DC02 nainstalujeme novou roli DHCP server. Na DC01 spustíme v Administrative Tools DHCP, klikneme pravým tlačítkem na server DC01 a vybereme možnost Unauthorize. Tím pádem přestane server dávat adresy, ale pořád se můžeme podívat do konfigurace. Jen pozor, až budete opisovat konfiguraci a nastavovat scope options na DC02, tak nezapomeňte, že odstraňujeme DC01, takže ho nemůžete přidělovat jako DNS server.

Když jsme u DNS, tak opakuji, že na DC01, který budeme odebírat, musíte změnit pořadí DNS serverů. Jako první musí být IP adresa DC02 a až jako druhý může mít nastaven sám sebe. Pokud to neuděláte, nepůjde odebrat DC01 z domény. Následně je změnit nastavení TCPIP u Exchange serveru tak, aby měl nastaven pouze jeden DNS server a to DC02. Tohle byste vlastně měli udělat všude, kde máte TCPIP nastaveno napevno.

Tak a jdeme na věc. Přihlásíme se k DC01 a spustíme příkaz:

dcpromo

Spustí se průvodce, který Vás přivítá. Next.
Objeví se varování, že odebíráme Global Catalog. My už máme nový, takže Next.
Na stránce Delete the Domain opatrně. Doménu mazat nechceme, takže zaškrtávátko musí být prázdné.
Na stránce remove DNS Delegation mám problém. V téhle oblasti mám mezery. Každopádně, pokud zaškrtnete delete DNS delegations pointing to this server, tak se nic nestane. Pokud na Vás někdo delegoval DNS služby Vaší domény, tak asi budete chtít tento server smazat z delegace, když bude končit jeho životnost. Pokud nic takového nemáte, tak se Vám o něco později objeví chyba, ale ta nebude mít na funkci rostlináře vliv. ;-) Next.
Bude to chtít párkrát heslo.
Na konci nás čeká Summary. Kliknutím na Next zrušíme tento server jako DC.
Systém bude chtít reboot. Po rebootu bude server hoooodně dloooouho startovat. Mě se k němu už nepovedlo přihlásit pomocí RDP. Musel jem přes vmware konzoli. A opravdu všechno trvalo hodně dlouho. Po přihlášení spustíme Server manager. Klikneme na Roles a následně na Remove roles. Objeví se nám podobná obrazovka:
Demote01
Zrušíme zaškrtnutí ADDS, DNS a pokud máte DHCP, tak i DHCP a necháme role odebrat. Na konci si systém řekne o restart.
Demote02
Po restartu a přihlášení naběhne opět Server manager s informací, jak jsme dopadli.
Demote03
A to je vše. DC01 můžeme vypnout. Potom bych doporučoval vypnout i EX01. Restartovat DC02. Zkontrolovat logy. Následně spustíme i EX01 a opět zkontrolujeme logy. Tohle můžeme zopakovat. Ne, že by to mělo nějaký léčebný účinek, ale mám zkušenost, že problémy se často projeví po restartu serveru. Pokud to poběží po dvou restartech v pořádku, tak jsme na dobré cestě. Než ale budeme vypínat EX01 a restartovat DC02 podruhé, tak se ještě podíváme na DNS. V Administrative Tools spusťte DNS. Projděte všechny místa a hledejte odkazy na DNS. Popsat tady všechny nastavení z DNS by bylo časově náročné. Ale můžete se držet jednoduché rady. Pokud někde budou dva stejné záznamy - jeden pro DC01 a jeden pro DC02, tak ten pro DC01 můžete smazat. Pokud někde bude odkaz pouze na DC01, tak ho můžete změnit na DC02. Tady moc prostoru něco pokazit není. DC01 jsme stejně vypnuli, takže pokazit nefunkční moc nejde. Samozřejmě, že nehledejte pouze jméno, ale i IP adresu. A na každé složce zkuste pravé tlačítko a Properties, jestli tam není další nastavení, které by mělo být přepsáno. Až skončíte, tak restartujte DC02. A po startu můžete spustit i EX01.

Minule jsem nakousl roli PDC emulátoru a synchronizaci času. Tak si nastavíme na DC02 časový server pro doménu.

Poslední aktualizace - Úterý, 20. Července 2010 14:22
 
 
 
Page 1 of 1
© TNX alias Jan Kovář. Původní design stránky byl určen pro CMS Joomla! a vytvořen společností Siteground web hosting